Blackview BV8200 is a top-level cellphone, featuring a large 6.5 inches screen, a high speed Octa-Core processing unit speeding at 2.2 GHz, a 50 mega-pixels back side camera and a 32 mega-pixels front facing camera.
Though the Blackview BV8200 is just 0 inches long, it is still able to fit a a 6.5" display. made this phone in 3 colors: black, green and orange.
equipped this cellphone with a Mediatek Helio G100 (6 nm) system chip, holding a high speed 2200 MHz Octa-Core processing unit with a big 12 GB RAM memory. This phone comes with a 256 GB large internal storage memory and an SD memory card expansion slot, allowing you to store hundreds of applications without thinking about filling it.
This phone is equipped with a low quality 6.5-inches screen with a x resolution, losing a lot of details in images and videos.
The Blackview BV8200 counts with LTE 4G great performance data connection and also HSPA+ data connection, that is a lower speed 4G variation and fast 3G internet connection, supported by HSDPA technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it is not a GSM enabled cellphone.
This phone has two cameras, a 50 MP back side camera and a 32 MP front facing camera. Its back side camera lens has a 1.9 aperture so it can capture detailed photos even in low light conditions.
This phone has amassive 8800 mAh Li - Ion non-replaceable battery, enough to provide this cellphone with an incredibly long battery life. An issue to evaluate is that the Blackview BV8200's battery is not replaceable so you can't change it when it starts to get older, though with its 8800 mAh you will probably replace this device before it becomes an issue.
This cellphone also features a lot of useful features such as Fingerprint Sensor, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (enables communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories), GPS Localization and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you need a cellphone majorly for internet broswing and social networks, will use this cellphone for gaming, are an amateur photographer or want a cellphone for work, this phone is probably a very good choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 14 |
| Weight: | 13.05 ouncesMetric369.96 gImperial |
| Colors: | Black, Green and Orange |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Brightness: | 500 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2200 MHz |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC2 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 8800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.90 |
| Sensor size: | 0.33 inches (1/3") |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.1 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.