Blackview BV8800 is an impressive phone released in 2022, equipped with a really big 6.6-inches screen, a great 2.05 gigahertz Octa-Core processor, and 2 cameras, a 50 megapixels back facing camera and a 16 MP front side camera.
decided to build this device using an extremely powerful Octa-Core processor clocking at 2.05 GHz, packed into the Mediatek Helio G96 MT6781 (12 nm) chip and a big 8 GB of RAM memory. A good point of this cellphone is the 128 GB huge internal memory and while it doesn't include a slot for SD memory cards, it is still enough to store lots of apps, games, songs, photos and videos without thinking about filling it.
didn't put much effort to reduce weight in this 12.95 oz device, much heavier than other similar devices. This device is available in three different colors, black, green and orange. This cellphone is a little bit thick compared to nowadays cellphones, with its 0.7 inches thickness. This phone is just 6.94 inches long, but it's able to fit a a 6.6 inches display.
This cellphone is equipped with a incredible 1080 x 2408 6.6-inches screen, which makes all images and videos look vivid and colorful.
This phone features wi-fi capability (which it can share with other devices around, as a mobile hotspot), LTE 4G high speed connection type and also HSPA+ internet connection, a bit slower 4G network and fast 3G connection type, using HSDPA technologies. This cellphone uses a Nano SIM card for GSM services.
The Blackview BV8800 is equipped with two cameras, a 50 mega-pixels back-facing camera and a 16 MP front side camera.
This cellphone packs a 8380 mAh long lasting Dual Nano SIM non-removable battery, enough to provide this phone with an amazing battery life. An issue to consider is that this device's battery is non-removable so you can't change it when it begins to have trouble holding its charge, although with such a big battery you will probably buy a new phone before it becomes an issue.
The Blackview BV8800 also comes with a great numbre of interesting features like Fingerprint Scanner, NFC, Bluetooth (5.2 ), GPS Localization and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Barometer and Compass.
If you are looking for a gamer cellphone, you love taking photos, want a social device or want this device for work, you will probably be very satisfied with it.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.94 x 3.29 x 0.70 inchesMetric17.63 x 8.36 x 1.78 cmImperial |
| Weight: | 12.95 ouncesMetric367.13 gImperial |
| Colors: | Black, Green and Orange |
| Release date: | 2022-01-10 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Resolution: | 2408 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 400 pixels per inchMetric157.48 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 480 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Helio G96 MT6781 (12 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2050 MHz |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC2 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Dual Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 8380 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 13(700 c), 17(700 b), 18(800 Lower), 19(800 Upper), 20(800 DD), 25(1900+), 26(850+), 28(700 APT), 30(2300 WCS), 66(AWS-3), 34(2000), 38(2600), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 6(800), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.