Blackview BV9200 is a mid level Android phone, with a really big 6.6 inches display, and two cameras, a 50 mega-pixels back facing camera and a 16 megapixels front-facing camera. We will get a better understanding of this cellphone's features when we get into specific details.
The Blackview BV9200 is quite thick compared to current phones, with its 0.54" thickness. This cellphone is a compact phone, taking into account that it has a 6.6 inches display and it has just 6.87 inches long and 3.22 inches wide. didn't put much effort to reduce weight in this 10.93 ounces phone, way heavier than other similar cellphones.
This phone is equipped with a completely amazing 6.6" screen with a 1080 x 2408 resolution, which makes all images and videos look beautiful and brightful.
The Blackview BV9200 has an amazing 256 GB internal memory and although it doesn't come with a slot for external memory cards, it is still enough to install hundreds of apps without worrying about filling the phone.
This cellphone counts with Wi-Fi capability (which it can provide to other devices acting as a mobile hotspot), 4G (LTE-A) high bandwidth internet connection and also HSPA+ data connection (which is a lower speed 4G variation) and the fastest 3G connectivity, over HSDPA technologies. The Blackview BV9200 works with a Nano SIM card for GSM services.
This cellphone has two cameras, a 50 mega-pixels back facing camera and a 16 mega-pixels front camera.
This phone also includes many interesting features as Wireless charger compatibility, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone comes with a 5000 mAh big capacity non-replaceable battery, enough to provide the Blackview BV9200 with a great battery duration. An issue to consider is that the Blackview BV9200's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it begins to last shorter, though having 5000 mAh you will probably buy a new device before it becomes a real problem.
No matter if you are an amateur photographer, are looking for a cellphone for work, need a device to play games or need a cellphone to mostly use social networks and internet browsing, you will probably be very satisfied with this phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.87 x 3.22 x 0.54 inchesMetric17.45 x 8.18 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 10.93 ouncesMetric309.86 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Resolution: | 2408 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 400 pixels per inchMetric157.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G96 MT6781 |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC2 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 13(700 c), 17(700 b), 18(800 Lower), 19(800 Upper), 20(800 DD), 25(1900+), 26(850+), 28(700 APT), 66(AWS-3), 34(2000), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 2(1900), 3(1800), 5(850), 8(900) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.