Blackview BV9800 Pro is a good quality Android device, provisioned with a powerful Octa-Core processor clocking at megahertz, a huge 6.3-inches screen, and two cameras, a 48 MP back facing camera and a 16 megapixels front side camera. But let's get into some more detail.
The Blackview BV9800 Pro only has 6.63" long, but it is able to fit a a 6.3 inches display. The Blackview BV9800 Pro is a bit thick compared to current phones, with its 0.58 inches thickness. In this case, didn't care about the weight at all, leaving it live with a weight of 11.36 ounces. made this cellphoneavailable just in two different colors, black and orange.
sells the Blackview BV9800 Pro with a good megahertz Octa-Core processor, packed into a MediaTek Helio P70 MT6771V/CT (12 nm) chip and a huge 6 GB of RAM memory. A key advantage of this cellphone is the 128 GB big internal storage and an SD extension slot, more than enough to install hundreds of apps without thinking about how much memory is left.
packed this cellphone with a gorgeous 6.3-inches display, and a 1080 x 2340 resolution, providing this cellphone with a great image quality.
The Blackview BV9800 Pro features two cameras, a 48 megapixels back side camera and a 16 MP front-facing camera. It is also able to capture Full HD 1920x1080 videos at 30 fps.
This phone features a great 6580 mAh non-replaceable battery, enough to provide the Blackview BV9800 Pro with an incredible battery duration. An issue to evaluate is that the Blackview BV9800 Pro's battery is not replaceable so you won't be able to replace it when it begins losing capacity, although with its 6580 mAh you will probably buy a new device before that becomes a real problem.
This device counts with Wi-Fi connection (and it can share it with other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G LTE-A super quick connection type and also HSPA+ connectivity (which is a bit slower 4G variation) and fast 3G data connection, supported by HSDPA technologies. This device has 2 Nano SIM cards to be able to to work with two different phone numbers.
This phone also features a wide variety of useful characteristics such as Fingerprint Sensor, NFC, Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
It doesn't matter whether you want it to take many photographs, are looking for a phone to play games, will use it as a work device or are looking for a social device, this cellphone is probably the right choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 9.0 Pie |
| Dimensions: | 6.63 x 3.19 x 0.58 inchesMetric16.84 x 8.1 x 1.47 cmImperial |
| Weight: | 11.36 ouncesMetric322.05 gImperial |
| Colors: | Black and Orange |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.3 inchesMetric16 cmImperial |
| Resolution: | 2340 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 409 pixels per inchMetric161.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio P70 MT6771V/CT (12 nm) |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G72 MP3 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 48 megapixels |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 13(700 c), 17(700 b), 18(800 Lower), 20(800 DD), 25(1900+), 26(850+), 28(700 APT), 66(AWS-3), 38(2600), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 8(900) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.