Blackview C80 is a great Android phone, which counts with a very powerful 1600 MHz Octa-Core CPU, a huge 6.5 inches screen, and two cameras, a 50 megapixels back-facing camera and an 8 megapixels front side camera.
ships the Blackview C80 with a Unisoc T606 MT6761V (12 nm) system chip, backed up by an extremely powerful Octa-Core processor clocking at 1600 MHz with a great 8 GB of RAM. This cellphone comes with a 128 GB impressive internal memory and a slot for an SD memory card, more than enough to install tons of applications, games, photos and videos without thinking about filling it.
This phone is just 0.34 inches thick, making its way into the thinnest phones podium. Although this cellphone is only 6.35 inches long and 2.99 inches wide, it is still able to fit a a 6.5 inches screen. The Blackview C80 feels much lighter than what you would expect from a cellphone like this.
The Blackview C80 is equipped with two cameras, a 50 megapixels back side camera and an 8 megapixels front camera.
equipped the Blackview C80 with a good looking 6.5 inches display, and a 720 x 1600 resolution, which makes all images and videos look very good.
This cellphone comes with an incredible 5180 mAh non-removable battery, enough to provide this phone with an amazing battery life. An issue to take into consideration is that this device's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to last shorter, whereas with such a great capacity you will probably buy a new phone before it becomes an issue.
The Blackview C80 features WiFi capability (which can be provided to other devices around, acting as a wireless modem or router), LTE (4G) high performance data connection and also HSPA+ data connection, which is a slower 4G network and 3G fast connectivity, over HSDPA technologies. This phone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services.
This phone also comes with a few nice characteristics as NFC (Near Field Communication), Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone is probably the right one for you no matter if you are looking for a work device, will use it mostly for social networks and internet browsing, want a phone to play games or want it to take lots of photographs.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.35 x 2.99 x 0.34 inchesMetric16.13 x 7.59 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 6.63 ouncesMetric187.96 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 1600 x 720 pixels |
| Pixel density: | 270 pixels per inchMetric106.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc T606 MT6761V (12 nm) |
| Processor: | Octa-Core 1600 MHz |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC1 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5180 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.