Blackview Hero 10 is a brilliantly made phone released more than a year ago, having a large 6.9-inches screen, a 2200 megahertz Octa-Core processing unit, and 2 cameras, a 108 megapixels back facing camera and a 32 MP front facing camera. We will get a better understanding of this cellphone's features when we get into specific details.
This phone only has 2.97" long, but it is still able to fit a a 6.9" display. This phone is just 0.32 inches thick, making it one of the thinnest cellphones on sale. It appears that decided not to care so much about the weight in this 6.98 oz cellphone. is offering this cellphone in sakura purple eclipse black color.
decided to equip this device with a high speed Octa-Core processor running at 2200 megahertz, bundled in the MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) system chip and a huge 12 GB RAM memory. This cellphone comes with a huge 256 GB internal memory and although it doesn't come with an SD memory card expansion slot, it is still enough to store lots of apps, games, pictures and videos without having to worry about running out of space.
This device includes an awesome 6.9-inches display with a 1080 x 2560 resolution, which makes everything look absolutely great.
The Blackview Hero 10 provides wifi connectivity (and it can be shared with other devices around, acting as a wireless router). This cellphone uses a Nano SIM card for GSM connection.
This phone has two cameras, a 108 megapixels back facing camera and a 32 megapixels front camera.
This phone also features a handful of interesting features as Fingerprint unlock, Bluetooth (allows communication with other devices, computers, and accessories) and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This device counts with a 4000 mAh big capacity non-removable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without charging it. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is not replaceable so you can't change it when it begins to lose its charge, though with so much capacity you will probably discard this phone before it becomes a real problem.
No matter whether you want a phone to majorly use social networks, want a phone for playing games, want it to take plenty of pictures or want a work phone, you will definitely be very pleased with this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 2.97 x 6.65 x 0.32 inchesMetric7.54 x 16.89 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | 6.98 ouncesMetric197.88 gImperial |
| Colors: | Sakura Purple Eclipse Black |
| Release date: | 2024-05-20 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6.9 inchesMetric17.5 cmImperial |
| Resolution: | 2560 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 403 pixels per inchMetric158.66 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 800 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) |
| Processor: | 64-bit (Octa-Core 2200 MHz) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC2 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 108 megapixels |
| Front camera: | 32 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.