Blackview N6000 is a high-level Android phone released a few years ago, featuring an exceptional Octa-Core CPU speeding at 2.2 GHz, a medium sized 4.3" screen, a 48 mega-pixels back camera and a 16 MP front side camera.
This phone is offerred in 3 colors, black, green and orange. The Blackview N6000 is a bit thick compared to today's phones, being as thick as 0.72". It appears that didn't care about the weight at all, leaving it live with a weight of 7.34 ounces.
packed this cellphone with a beautiful 4.3-inches screen, and a 540 x 1200 resolution, giving this cellphone a great graphical experience.
decided to build this phone with a high-tech 2200 MHz Octa-Core processing unit, bundled in a MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) chip with a huge 8 GB of RAM memory. A great advantage of this device is the 256 GB astonishing internal memory and although it doesn't come with an SD memory slot, it it is more than enough to store hundreds of applications and even the largest games available nowadays without even thinking about how much memory is left.
This cellphone is equipped with two cameras, a 48 mega-pixels back camera and a 16 MP front-facing camera.
This cellphone has wifi connectivity (which it can provide to other devices acting as a mobile hotspot), 4G (LTE-A) super fast connection type and also HSPA+ internet connection (which is a lower speed 4G network) and fast 3G connection type, supported by HSDPA technologies. This cellphone uses a Nano SIM card for GSM services.
The Blackview N6000 uses an incredible 3880 mAh Dual Nano SIM non-replaceable battery, enough to provide the Blackview N6000 with an amazing battery duration. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is not replaceable so you won't be able to replace it when it begins to lose its charge, even though having 3880 mAh you will probably discard this cellphone before it becomes an issue.
This phone also includes a lot of great features as Fingerprint unlock, NFC, Bluetooth (5.2), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Barometer and Compass.
It doesn't matter whether you you love taking photographs, want a work phone, are looking for a cellphone to mainly use social networks or want a phone for gaming, this phone is definitely a great option for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 5.24 x 2.57 x 0.72 inchesMetric13.31 x 6.53 x 1.83 cmImperial |
| Weight: | 7.34 ouncesMetric208.09 gImperial |
| Colors: | Black, Green and Orange |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2023-07-24 |
Display | |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 1200 x 540 pixels |
| Pixel density: | 306 pixels per inchMetric120.47 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) |
| Processor: | 64-bit (Octa-Core 2200 MHz) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC2 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Dual Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3880 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 48 megapixels |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.