Blackview Oscal C60 is a decent quality cellphone, having a really big 6.5" display, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 megapixels front-facing camera.
A key advantage of the Blackview Oscal C60 is its 32 GB astonishing internal storage and whereas it doesn't come with an external memory card slot, it it is more than enough to install lots of apps, games, songs, pictures and videos without thinking about running out of space at all.
appears to have forgotten about weight optimization in this 6.91 ounces cellphone. This cellphone is only 6.49" long, but it is still able to fit a a 6.5" display. Being just 0.36 inches thick,the Blackview Oscal C60 is extremely slim and practical. About its design, this device is mostly manufactured with Plastic .
The Blackview Oscal C60 has two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 MP front side camera. It is also able to shoot videos up to 1280x720 (HD) at 30 fps.
packed this phone with a interesting 6.5 inches screen, and a resolution of 720 x 1600 , which makes everything look great.
This device has wifi connectivity (and it can provide it to other devices around, as a mobile hotspot), LTE 4G fast connection and also HSPA+ connection type, which is a slower 4G technology and the fastest 3G connection type, supported by HSDPA technologies. This device uses a Nano SIM card for GSM services.
This phone also features a lot of great features as Face unlock, Bluetooth, GPS Localization and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone features a 4780 mAh great non-removable battery that provides this cellphone an incredible battery life. An issue to evaluate is that this cellphone's battery is not replaceable so you won't be able to replace it when it begins to live shorter, whereas with so much capacity you will probably buy a new cellphone before that becomes an issue.
If you will use this phone majorly for social networks, you will definitely love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.49 x 3.02 x 0.36 inchesMetric16.48 x 7.67 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 6.91 ouncesMetric195.9 gImperial |
| Materials: | Plastic |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 1600 x 720 pixels |
| Pixel density: | 270 pixels per inchMetric106.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek Helio A22 MT6761V (12 nm) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8300 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4780 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.