Blackview Oscal C70 is a high quality phone released some years ago, featuring a large 6.6 inches screen, a Octa-Core CPU ticking at 1600 megahertz, and two cameras, a 50 mega-pixels back camera and an 8 MP front camera. Let's take a deeper view of what this device has to offer.
This phone is a very compact phone, taking into consideration it has a 6.6 inches screen and it is only 6.43" long and 2.96" wide. Being just 0.34 inches thick,this cellphone is very slim and good-looking. This phone isn't very light comparing with today standards, weighting 6.77 oz.
decided to equip this phone using a Unisoc T606 MT6761V (12 nm) chip, which holds a great Octa-Core CPU clocking at 1600 MHz with a huge 6 GB RAM. A great advantage of this cellphone is the 128 GB huge internal storage and an external memory slot, which allows the user to install hundreds of applications without having to worry about running out of space at all.
This phone is equipped with two cameras, a 50 megapixels back facing camera and an 8 mega-pixels front facing camera.
packed this device with a interesting 6.6 inches display, and a 720 x 1600 resolution, which makes everything look very good.
The Blackview Oscal C70 comes with a large 5180 mAh non-replaceable battery that provides this cellphone an incredible battery duration. An issue to evaluate is that this device's battery is not replaceable so you can't change it when it starts losing capacity, whereas with such a huge battery size you will probably discard this phone before that happens.
This cellphone counts with Wi-Fi connection (and it can be shared with other devices acting as a wireless modem or router), LTE 4G fast connection type and also HSPA+ data connection, a lower speed 4G network and fast 3G connectivity, supported by HSDPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM services.
The Blackview Oscal C70 also features a few cool characteristics such as Near Field Communication (NFC), Bluetooth and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
No matter if you want it to take plenty of pictures, will use this cellphone for work, will use it as a gamer cellphone or will use it mostly for social networks and internet browsing, this device is definitely a great choice .
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.43 x 2.96 x 0.34 inchesMetric16.33 x 7.52 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 6.77 ouncesMetric191.93 gImperial |
| Release date: | 2023-04-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Resolution: | 1600 x 720 pixels |
| Pixel density: | 266 pixels per inchMetric104.72 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc T606 MT6761V (12 nm) |
| Processor: | Octa-Core 1600 MHz |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G57 MC1 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 2 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5180 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.