Blackview Oscal S60 Pro is a fair quality Android phone, equipped with a good Octa-Core processor ticking at MHz, a 5.7" display, a 13 mega-pixels back side camera and an 8 megapixels front side camera.
decided to sell this phone with a good Octa-Core CPU speeding at megahertz, included in a MediaTek Helio A25 MT6762V (12 nm) chip and a big 4 GB of RAM memory. A key aspect of this phone is its inmense 32 GB internal memory and a slot for an SD memory card, allowing the user to install hundreds of applications and even the heaviest games currently available without even thinking about filling the device.
The Blackview Oscal S60 Pro feels a bit heavyweight comparing with today standards, with a weight of 8.99 oz. Even though this cellphone only has 6.37" long and 3.09" wide, it still manages to hold a 5.7" screen. This phone is quite thick for today's standards, with a thickness of 0.55".
This cellphone has a interesting 720 x 1440 5.7" screen, providing this cellphone with a good level image quality.
This cellphone has WiFi connection (which it can provide to other devices acting as a mobile hotspot), LTE-A 4G really quick connection type and also HSPA+ connection type (which is a lower speed 4G technology) and the fastest 3G connectivity, over HSDPA technologies. The Blackview Oscal S60 Pro uses two Nano SIM cards so it's able to work with two different carriers or phone numbers.
The Blackview Oscal S60 Pro features two cameras, a 13 megapixels back side camera and an 8 mega-pixels front camera. It is capable of capturing videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
This phone also features many cool characteristics like NFC (Near Field Communication), Bluetooth (4.2 ), GPS Localization and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone packs a 5580 mAh amazing non-replaceable battery that can keep this phone running for many hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to take into account is that the Blackview Oscal S60 Pro's battery is not replaceable so you can't buy a new battery when it starts to lose its charge, even though with such a big battery you will probably replace this phone before it becomes a real problem.
This phone is probably a good choice for you no matter if you want a gaming phone or are looking for a cellphone to mainly use social networks.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.37 x 3.09 x 0.55 inchesMetric16.18 x 7.85 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 8.99 ouncesMetric254.86 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio A25 MT6762V (12 nm) |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 13(700 c), 17(700 b), 18(800 Lower), 20(800 DD), 25(1900+), 26(850+), 38(2600), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 8(900) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.