Blackview Oscal S70 Pro is a solid phone released some years ago, packed with a 6.1-inches screen, a Octa-Core processing unit speeding at 2.3 gigahertz, and 2 cameras, a 13 megapixels back camera and an 8 megapixels front-facing camera.
This phone is quite heavy for a cellphone this size, weighting 9.63 ounces. Whereas this cellphone only has 6.36 inches long, it is able to fit a a 6.1" screen. This cellphone is quite thick for today's standards, with a thickness of 0.59 inches. made the Blackview Oscal S70 Proavailable just in black, green and orange.
decided to sell this cellphone with a high speed Octa-Core processing unit running at 2300 megahertz, bundled in the MediaTek Helio P35 MT6765 (12 nm) system chip with a great 4 GB of RAM. An amazing aspect of the Blackview Oscal S70 Pro is its huge 64 GB internal storage and although it doesn't have an external SD slot, it it is more than enough to install hundreds of applications without having to worry about running out of space.
equipped this phone with a nice 6.1 inches screen, and a resolution of 720 x 1560 , giving this device a nice graphic quality.
This cellphone is equipped with two cameras, a 13 MP back facing camera and an 8 mega-pixels front camera.
This phone offers WiFi connectivity (and it can provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE (4G) high performance connection type and also HSPA+ connection type, a lower speed 4G technology and 3G fast internet connection, supported by HSDPA technologies. The Blackview Oscal S70 Pro doesn't have a SIM card, because it's not a GSM enabled phone.
This phone counts with a high capacity 6580 mAh non-removable battery that provides this phone an impressive battery duration. An issue to consider is that this cellphone's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to live shorter, while having 6580 mAh you will probably buy a new device before that becomes an issue.
This cellphone also comes with a great numbre of interesting features like Fingerprint ID, NFC, Bluetooth, GPS Localization and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
No matter if you need a cellphone for work, will use this phone mostly for internet broswing and social networks or need a phone for playing games, you will probably love this phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.36 x 3.06 x 0.59 inchesMetric16.15 x 7.77 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 9.63 ouncesMetric273.01 gImperial |
| Colors: | Black, Green and Orange |
| Release date: | 2023-08-20 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.1 inchesMetric15.5 cmImperial |
| Resolution: | 1560 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio P35 MT6765 (12 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2300 MHz |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6580 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.