Blackview Oscal S80 is a high quality Android phone, coming with an enormous 6.6 inches display, an extremely powerful 2000 megahertz Octa-Core processing unit, and 2 cameras, a 12 mega-pixels back camera and an 8 megapixels front camera. But let's get into a bit more detail.
This device is a little thick compared to today's cellphones, with its 0.74" thickness. While this cellphone just has 6.85 inches long and 3.2" wide, it manages to hold a 6.6 inches display. offers this cellphone in three different colors: black, green and orange. didn't put much effort to reduce weight in this 16.23 oz cellphone, way heavier than other similar phones.
The Blackview Oscal S80 has an astonishing 1080 x 2408 6.6 inches display, which makes it impossible to even distinguish the pixels that compose the display.
decided to equip this device with an extremely powerful Octa-Core CPU ticking at 2000 MHz, packed into a MediaTek Helio G85 MT6769Z (12 nm) system chip and a great 6 GB RAM. A great aspect of the Blackview Oscal S80 is its 128 GB inmense internal memory and an external memory slot, more than enough to install hundreds of applications and even the heaviest games currently available without worrying about running out of space.
This cellphone provides WiFi connection (which can be provided to other devices around, acting as a modem), 4G LTE high performance data connection and also HSPA+ connection type, a bit slower 4G variation and the fastest 3G connectivity, over HSDPA technologies. The Blackview Oscal S80 doesn't have a sim card, because it is not a GSM cellphone.
The Blackview Oscal S80 is equipped with two cameras, a 12 MP back-facing camera and an 8 mega-pixels front camera. this cellphone's back-facing camera lens has an aperture of f/2 so it can capture very nice photos even in low-light conditions.
This device also features a lot of interesting features such as Fingerprint Sensor, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your cellphone close to another NFC device or tag), Bluetooth (5.0 ), GPS and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone features a 13000 mAh massive non-removable battery, enough to provide this phone with a marvelous battery life. An issue to take into consideration is that this device's battery is not replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins losing capacity, though with such a great capacity you will probably discard this phone before that becomes a real problem.
If you will use it as a social cellphone, want a gaming phone, are looking for a cellphone for work or love photography, this phone is the right choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.85 x 3.20 x 0.74 inchesMetric17.4 x 8.13 x 1.88 cmImperial |
| Weight: | 16.23 ouncesMetric460.11 gImperial |
| Colors: | Black, Green and Orange |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Resolution: | 2408 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 400 pixels per inchMetric157.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio G85 MT6769Z (12 nm) |
| Processor: | Octa-Core 2000 MHz |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G52 MC2 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 13000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Sensor size: | 0.39 inches (1/2.55") |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.