Blackview Oscal Tiger 10 is a high-end Android phone released a few years ago, with a high-tech Octa-Core CPU clocking at 1.6 gigahertz, an enormous 6.6" screen, and 2 cameras, a 50 MP back facing camera and an 8 mega-pixels front camera.
This cellphone ships with a Unisoc T606 system chip, packing a very fast Octa-Core CPU running at 1600 megahertz with a great 8 GB RAM memory. A good point of this phone is the 256 GB inmense internal memory and a slot for SD memory cards, enough to store hundreds of apps without thinking about running out of space at all.
The Blackview Oscal Tiger 10 is only 6.43 inches long, but it still manages to hold a 6.6 inches display. This device is just 0.34 inches thick, taking it to the thinnest cellphone's category. This phone is sold in 3 color options, dim forest green, stardust grey and summer sky blue.
This cellphone has two cameras, a 50 MP back side camera and an 8 mega-pixels front side camera.
equipped this phone with a good looking 6.6-inches screen, and a resolution of 720 x 1612 , which makes everything look very nice.
This cellphone includes WiFi connection (and it can be provided to other devices around, acting as a wireless modem or router), 4G LTE high speed data connection and also HSPA+ connectivity, which is a lower speed 4G technology and fast 3G data connection, using HSDPA technologies. This phone doesn't use a SIM card, because it is not a GSM enabled device.
This cellphone also comes with a wide variety of useful characteristics such as Fingerprint Scanner, Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone uses a big capacity 5180 mAh non-removable battery that provides this device a marvelous battery life. An issue to evaluate is that this cellphone's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to live shorter, even though with such a big battery you will probably buy a new phone before that happens.
No matter whether you want it to take lots of photographs, are looking for a gaming cellphone, will use this cellphone for work or want it majorly for social networks, you will definitely be very satisfied with this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 13 |
| Dimensions: | 6.43 x 2.96 x 0.34 inchesMetric16.33 x 7.52 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Dim Forest Green, Stardust Grey and Summer Sky Blue |
| Release date: | 2023-11-20 |
Display | |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Resolution: | 1612 x 720 pixels |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 400 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Unisoc T606 |
| Processor: | Octa-Core 1600 MHz |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5180 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.