BLU Advance 4.0 L is a little outdated Android device launched back in 2015, featuring a 4 inches display, a good performance Dual-Core processing unit running at 1.3 gigahertz, and two cameras, a 2 MP back facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera.
BLU decided to power this phone using a great performance Dual-Core processing unit running at 1.3 gigahertz, included in the MediaTek MT6572 chip and 512 MB of RAM. The BLU Advance 4.0 L counts with a 4 GB internal storage, a medium quantity that should be enough for the average user knowing that this cellphone also has an external memory slot to store photographs and videos and even some apps and games that allow being installed in the external memory.
The BLU Advance 4.0 L is only for sale in 16 777 216 color. This cellphone is slim and comfortable, even though it's not as slim as many other phones out there, with a thickness of 0.43 inches. This cellphone feels much lighter than what you would expect from a phone of this size.
This phone features two cameras, a 2 mega-pixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera.
This phone is equipped with a nice 4 inches screen with a 480 x 800 resolution, giving this phone a very nice graphical experience.
This device comes with a 1300 mAh medium sized removable battery that provides the BLU Advance 4.0 L a poor battery life.
This device has wifi connection (which it can provide to other devices acting as a modem), HSPA+ (4G) internet connection, that is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and the fastest 3G connection type, using HSDPA and HSPA technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it's not a GSM enabled cellphone.
The BLU Advance 4.0 L also features a few interesting features such as Bluetooth and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
BLU Tank II T193 Unlocked GSM Dual-SIM Cell Phone w/ Camera and 1900 mAh Big Battery - Unlocked Cell Phones - Retail Packaging - Black Red
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.04 x 2.60 x 0.43 inchesMetric12.8 x 6.6 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.27 ouncesMetric121.05 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2015-05-01 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.