BLU Advance 4.0 L2 is a decent quality phone, counting with a great performance 1300 MHz Quad-Core processing unit, a medium sized 4" display, and 2 cameras, a 3.2 mega-pixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
This phone is offerred in many colors like black, gray, green and pink. The BLU Advance 4.0 L2's thickness (0.43 inches) is a little far from nowadays standards, but it still feels fine in the hand. BLU has made a really good design job making the BLU Advance 4.0 L2 weight just 4.3 oz.
BLU packed this cellphone with a good looking 4-inches display, and a 480 x 800 resolution, which makes it hard to see the pixels taking part of the display.
BLU decided to power this cellphone using a powerful Quad-Core processor clocking at 1300 MHz, included in the MediaTek MT6580 system chip with 512 MB of RAM. This device has a 4 GB internal memory, a fair amount that should be adequate for most users having that this cellphone also has a slot for an SD memory card to store photos and videos and even some apps and games that allow being installed in the external memory.
This phone has two cameras, a 3.2 megapixels back side camera and a 0.3 MP front side camera. This cellphone also captures videos up to 1280x720 (HD) at 30 frames per second.
This cellphone features Wi-Fi connection (which can be provided to other devices around, acting as a router or modem), 4G HSPA+ connection type, that is not as fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G data connection, over HSDPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM enabled phone.
The BLU Advance 4.0 L2 has a 1200 mAh small capacity Li - Ion removable battery providing the BLU Advance 4.0 L2 with a not very long battery duration.
This phone also includes a few nice characteristics like Bluetooth (4.0 ), GPS and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU Tank II T193 Unlocked GSM Dual-SIM Cell Phone w/ Camera and 1900 mAh Big Battery - Unlocked Cell Phones - Retail Packaging - Black Blue
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.26 x 2.59 x 0.43 inchesMetric13.36 x 6.58 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.30 ouncesMetric121.9 gImperial |
| Colors: | Black, Gray, Green and Pink |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.