BLU Advance 4.0 L3 is a mid level cellphone, equipped with a 4" screen, a great performance Quad-Core processor speeding at 1200 megahertz, and two cameras, a 3.2 megapixels back side camera and a 2 megapixels front side camera.
Regarding its design materials, this device is mainly created with Aluminum . BLU did a very nice job making this phone as lightweight as 4.48 ounces. This cellphone is thin and practical, but it's not close to being one of the thinnest devices you can find, with a thickness of 0.45 inches. BLU made this cellphone in a wide range of colors like gold, gray, pink and silver.
The BLU Advance 4.0 L3 ships with a MediaTek chip, which holds a fast 1.2 GHz Quad-Core processing unit and 512 MB RAM. The BLU Advance 4.0 L3 comes with a 4 GB internal memory, a reasonable quantity that should be adequate for most users considering it also has an external memory slot to store songs, photos and videos.
This phone has two cameras, a 3.2 megapixels back-facing camera and a 2 megapixels front side camera. This phone can also film HD 1280x720 videos at 30 frames per second.
This cellphone has a nice 4-inches screen with a 480 x 800 resolution, which makes everything look colorful and brightful.
This cellphone has a 1300 mAh medium sized non-removable battery, which is not really enough for a consuming phone like this. An important issue to evaluate is that this cellphone's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to have trouble holding its charge, making it necessary to change the whole cellphone.
The BLU Advance 4.0 L3 provides wi-fi capability (which it can share with other devices acting as a mobile hotspot), HSPA+ 4G connectivity, which is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and fast 3G internet connection, supported by HSDPA technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services.
This phone also features a handful of nice features such as Bluetooth (2.1 ) and GPS, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 4.98 x 2.61 x 0.45 inchesMetric12.65 x 6.63 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 4.48 ouncesMetric127.01 gImperial |
| Colors: | Gold, Gray, Pink and Silver |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.