BLU Advance 4.0 M is a bit outdated Android device, which counts with a fast Quad-Core processor running at 1.2 gigahertz, a medium sized 4-inches display, and two cameras, a 2 megapixels back camera and a 0.3 MP front-facing camera. We will get a better understanding of this device's specs when we get into specific details.
BLU sells the BLU Advance 4.0 M with a fast 1.2 gigahertz Quad-Core processing unit, bundled in a MediaTek MT6572 system chip with 512 MB RAM memory. This cellphone counts with a 4 GB internal memory, a decent amount that should be adequate for the average user considering this cellphone also has an SD extension slot .
It appears that BLU decided not to care much about the weight in this 4.34 oz device. This cellphone is slim and looks really nice, but it's not close to being one of the thinnest devices out there, with a thickness of 0.41 inches. BLU is offering this device in color 16 777 216.
BLU packed the BLU Advance 4.0 M with a nice 4 inches display, and a resolution of 480 x 800 , which makes everything look great.
This phone features two cameras, a 2 mega-pixels back camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. It is also able to shoot videos in 1280x720 (HD) at 30 fps.
This cellphone uses a 1300 mAh mid capacity non-removable battery that can keep it running for many hours, but you may need to charge it after some moderate use. A key issue to take into account is that this device's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to get older, making it necessary to replace the whole cellphone.
The BLU Advance 4.0 M features wi-fi capability (and it can be provided to other devices around, as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) connectivity, which is not so fast as LTE-A or LTE networks and fast 3G connection type, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
The BLU Advance 4.0 M also features some interesting features like Bluetooth (allows communication with other phones, computers and accessories) and GPS Navigation, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
BLU Tank II T193 Unlocked GSM Dual-SIM Cell Phone w/ Camera and 1900 mAh Big Battery - Unlocked Cell Phones - Retail Packaging - Black Blue
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 4.87 x 2.42 x 0.41 inchesMetric12.37 x 6.15 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.34 ouncesMetric123.04 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.