BLU Advance 5.0 is a decent quality Android device, packed with a pretty large 5 inches display, a 1300 megahertz Quad-Core CPU, and 2 cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 2 mega-pixels front facing camera. Is that all? Not at all, it's just the tip of the iceberg.
BLU made an amazing optimization job making this phone weight just 5.54 oz. This cellphone is thin and good-looking, with a thickness of just 0.36". This phone only has 5.72" long and 2.88 inches wide, but it is able to fit a a 5 inches screen. BLU only offers the BLU Advance 5.0 in 16 777 216 color.
BLU packed this device with a interesting 5" screen, and a 480 x 854 resolution, giving this phone a regular image quality.
BLU decided to build this cellphone using a MediaTek MT6580 system chip, packing a fast 1300 MHz Quad-Core processor and 768 MB of RAM. This cellphone counts with a 4 GB internal storage memory, a decent quantity that should be knowing that the BLU Advance 5.0 also has a slot for an external memory card .
This cellphone features two cameras, a 5 MP back camera and a 2 MP front facing camera. It can also capture videos in Full HD 1920x1080 at 30 fps.
The BLU Advance 5.0 features wifi connectivity (and it can be shared with other devices acting as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) internet connection, which is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and 3G fast connection type, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This phone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM connections.
This cellphone has a 1800 mAh medium capacity Li - Ion replaceable battery that provides the BLU Advance 5.0 a not very long battery lifecompared to other phones.
This device also comes with a handful of cool characteristics like Bluetooth and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.72 x 2.88 x 0.36 inchesMetric14.53 x 7.32 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 5.54 ouncesMetric157.06 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 768 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.