BLU Advance L4 is a mid-end cellphone, coming with a great performance Quad-Core CPU ticking at 1.3 gigahertz, a medium 4 inches screen, and two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 2 megapixels front side camera. We will get a better idea about this cellphone's specs when we get into deeper details.
This phone ships with a fast Quad-Core processor clocking at 1300 MHz, packed into the MediaTek MT6580 chip and 512 MB RAM memory. A nice point of the BLU Advance L4 is its 8 GB quite big internal memory and an SD card slot, which allows the user to store a couple hundred games and apps without worrying about space.
This cellphone is much lighter than what you would expect from a phone this size. The BLU Advance L4 is available only in color 16 777 216. This device is slim, but it's not close to being one of the thinnest phones on sale, with a thickness of 0.41 inches.
BLU packed the BLU Advance L4 with a nice 4" display, and a 480 x 800 resolution, making everything look beautiful.
This cellphone has wi-fi connectivity (which it can share with other devices acting as a router). The BLU Advance L4 doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM networks.
The BLU Advance L4 has two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 2 megapixels front facing camera. This cellphone also shoots videos in HD 1280x720.
This cellphone also features a handful of cool characteristics like Bluetooth (for communication with other cellphones, computers and accessories), GPS Navigation and Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone uses a medium sized 1300 mAh non-replaceable battery providing the BLU Advance L4 with a below average battery life. A big issue to evaluate is that the BLU Advance L4's battery is not replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts losing capacity, having to change the whole cellphone.
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
ZTE Blade A5 2020, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 32GB, 2GB, Dual SIM, Blue - GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk)
Shop now
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
BLU Tank II T193 Unlocked GSM Dual-SIM Cell Phone w/ Camera and 1900 mAh Big Battery - Unlocked Cell Phones - Retail Packaging - Black Blue
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 4.91 x 2.57 x 0.41 inchesMetric12.47 x 6.53 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 3.67 ouncesMetric104.04 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.