BLU C4 is a decent quality cellphone, packing a fast Quad-Core processing unit clocking at 1300 MHz, a medium sized 4" display, and 2 cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 5 MP front-facing camera.
This phone is very slim, even though it's not close to being one of the thinnest devices out there, with a thickness of 0.43 inches. BLU is offering the BLU C4 in 3 color options, black, blue and gold. This cellphone is much lighter than what one would think about a device of this size.
BLU equipped the BLU C4 with a great performance Quad-Core CPU speeding at 1300 MHz and 512 MB RAM. A good point of this phone is its quite big 8 GB internal storage memory and an SD memory slot, which allows the user to store hundreds of games and applications without any trouble.
This phone has two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 5 MP front camera. It is capable of filming 1280x720 HD videos at 30 fps.
BLU designed the BLU C4 with a very good 4 inches display, and a 480 x 800 resolution, which makes everything look great.
The BLU C4 includes wi-fi connectivity (and it can share it with other devices around, as a mobile hotspot). This phone doesn't use a sim card, because it isn't a GSM enabled device.
This phone also features some cool features as Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The BLU C4 packs a 1300 mAh medium sized non-removable battery providing this phone with a not very long battery duration. A big issue to evaluate is that this cellphone's battery is non-removable so you won't be able to replace it when it begins to live shorter, leaving no choice but to buy a new phone or maybe take it to someone who can dismantle it and replace the battery.
Moto G Play | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 3/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 8.0 Oreo |
| Dimensions: | 4.89 x 2.53 x 0.43 inchesMetric12.42 x 6.43 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.16 ouncesMetric117.93 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Gold |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.