BLU C5 2018 is a not so powerful phone, packing a high speed Quad-Core processor running at 1300 MHz, a big 5 inches screen, and two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 5 MP front-facing camera. Let's take a better view of what this cellphone has to offer.
This phone only has 5.68 inches long and 2.85" wide, but it is still able to fit a a 5 inches screen. This phone is quite slim and practical, whereas it's not as slim as many other cellphones nowadays, with a thickness of 0.41 inches. BLU made a great optimization job making the BLU C5 2018 as lightweight as 5.11 ounces. BLU made this cellphoneavailable just in 16 777 216 color.
This device is equipped with an average 480 x 854 5" screen, which makes everything look quite vivid.
BLU decided to power this phone with a MediaTek MT6580 system chip, which holds an extremely fast 1.3 gigahertz Quad-Core processor and only 1 GB RAM memory which is a bit low for such a good cellphone. This cellphone has an 8 GB quite big internal storage memory and a slot for external memory cards, which allows the user to store hundreds of applications and games without running out of space.
This device counts with wi-fi connectivity (and it can provide it to other devices around, as a mobile hotspot) and fast 3G connectivity, using HSPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 5 MP front camera. This phone can also capture 1280x720 HD videos at 30 fps.
The BLU C5 2018 also includes a few useful features as Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories) and GPS (Global Positioning System), and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The BLU C5 2018 uses a 2000 mAh medium non-replaceable battery providing this device with a not very long battery life. An important issue to take into account is that this cellphone's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to lose its charge, having to replace the whole phone or maybe take it to an expert who can dismantle the phone and change the battery.
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
BLU G50 Plus G0350WW 32GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Red
Shop now
Tracfone Blu View 1 4G LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 16GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
BLU G90 Pro | 2021 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.5†Full HD+ Display | 128GB | 48 MP Quad Camera | US Version | US Warranty| Purple Haze
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
Unlocked Cell Phone ,X23 ,Android Smartphone, 6.11-inch IPS Full-Screen, 3GWCDMA : 850/2100MHZ SIM Card , 1GB RAM 16GB ROM, 8MP+8MP , 3800mAh Battery  (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.68 x 2.85 x 0.41 inchesMetric14.43 x 7.24 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 5.11 ouncesMetric144.87 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.