BLU C5 LTE is a not so powerful Android device, which features an extremely powerful 1.3 GHz Quad-Core CPU, a quite big 5-inches display, a 5 MP back-facing camera and a 3.2 mega-pixels front camera.
BLU decided to power this device with a MediaTek MT6737 chip, backed up by an extremely powerful Quad-Core CPU speeding at 1.3 GHz with only 1 GB of RAM which is a little poor for a phone of this quality. This cellphone counts with a quite large 8 GB internal storage and an SD memory slot, allowing you to install hundreds of games and applications without any trouble.
This phone is just 0.39 inches thick, making its way into the thinnest cellphones podium. This device just has 5.69 inches long, but it manages to hold a 5 inches screen. This time, it seems like BLU forgot about optimizing the weight in this 6.21 ounces phone. BLU offers this phone in two colors, black and gold.
This phone is equipped with a interesting 5-inches display with a 480 x 854 resolution, which makes all images and movies look nice.
This cellphone counts with WiFi connection (which it can share with other devices around, acting as a modem or router), LTE (4G) high speed connectivity and 3G fast connection type, using HSPA technologies. The BLU C5 LTE doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM networks.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 megapixels back camera and a 3.2 mega-pixels front facing camera. This cellphone also shoots videos in 1280x720 (HD).
This cellphone also features a few interesting features such as Bluetooth and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone has a good 2000 mAh non-replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will need to charge it after some moderate use. A big issue to take into account is that the BLU C5 LTE's battery is not removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to lose its charge, having to buy a new cellphone to "solve it".
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
BLU G50 Plus G0350WW 32GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Red
Shop now
Tracfone Blu View 1 4G LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 16GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
TracFone Blu View 2 4G LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 32GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.69 x 2.88 x 0.39 inchesMetric14.45 x 7.32 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 6.21 ouncesMetric176.05 gImperial |
| Colors: | Black and Gold |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 12(700 a), 17(700 b) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.