BLU C6 is a fair quality Android phone, having an extremely powerful 1.3 gigahertz Quad-Core CPU, a really big 5.5 inches screen, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front-facing camera. Let's take a deeper view of what this device has to offer.
BLU ships the BLU C6 with a MediaTek MT6580 system chip, holding an extremely powerful 1300 megahertz Quad-Core processing unit and only 1 GB of RAM which is a little bit disappointing for such a good device. A good point of the BLU C6 is its quite large 16 GB internal storage memory and a slot for an external memory card, which allows the user to store hundreds of apps and games without worrying about space.
This phone is only for sale in 16 777 216 color. Regarding its materials, this phone is mostly manufactured with Metal . Although this device is only 5.99 inches long, it still manages to pack a 5.5" screen. This phone is incredibly thin and comfortable, being just 0.37 inches thick. BLU made an amazing design job making the BLU C6 as lightweight as 5.89 oz.
This cellphone is equipped with a good level 720 x 1280 (HD) 5.5" display, which makes all pictures and videos look very good.
This phone has two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 5 MP front-facing camera. This cellphone also shoots 1920x1080 Full HD videos at 30 frames per second.
This phone has WiFi capability (and it can provide it to other devices acting as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) internet connection, which is not so fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G data connection, over HSDPA, HSPA and HSUPA technologies. This phone comes with 2 Nano SIM cards so it is able to use 2 different carriers or phone numbers at the same time.
This phone also comes with some nice features like Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone counts with a high capacity 2500 mAh Li - Polymer non-removable battery, enough to provide this phone with a marvelous battery life. An issue to evaluate is that the BLU C6's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it starts to lose capacity, although having 2500 mAh you will probably buy a new cellphone before it becomes a real problem.
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.99 x 3.06 x 0.37 inchesMetric15.21 x 7.77 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.89 ouncesMetric166.98 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Metal |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Sensor size: | 0.2 inches (1/5") |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.