BLU Dash 4.5 (2016) is a mid-to-low level device, having a good performance Quad-Core processor ticking at 1300 MHz, a 4.5-inches screen, and 2 cameras, a 3.2 mega-pixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
This cellphone's thickness (0.41 inches) is quite far from nowadays standards, but it still feels quite fine in the user's hand. BLU just offers this cellphone in color 16 777 216. This phone is much lighter than what one would think about a phone like this.
BLU packed the BLU Dash 4.5 (2016) with a very good 4.5" display, and a 480 x 854 resolution, making everything look great.
BLU decided to power this cellphone with a great performance Quad-Core processing unit ticking at 1300 MHz with 512 MB of RAM memory. This phone comes with an average 4 GB internal storage memory, which is enough for most users having that it also has an external memory card slot to store pictures and videos and even some apps that can be installed in the external memory.
The BLU Dash 4.5 (2016) is equipped with two cameras, a 3.2 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front side camera. Its back-facing camera lens has a 2.8 aperture so it struggles to take good pictures in low-light situations. This phone also captures HD 1280x720 videos.
This phone has wifi connection (which can be provided to other devices around, as a mobile hotspot). This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM connections.
This cellphone features a 1800 mAh medium sized Li - Ion removable battery, which is quite low for a cellphone like this.
The BLU Dash 4.5 (2016) also comes with a handful of interesting characteristics such as Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers and accessories), GPS and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Moto E | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | 2020 | Blue
Shop now
BLU G90 Pro | 2021 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.5†Full HD+ Display | 128GB | 48 MP Quad Camera | US Version | US Warranty| Purple Haze
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.23 x 2.63 x 0.41 inchesMetric13.28 x 6.68 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.73 ouncesMetric134.09 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Aperture: | f/2.80 |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.