BLU Dash G is a mid level cellphone, having a 1.3 GHz Quad-Core processing unit, a pretty big 5 inches display, a 5 MP back camera and a 2 mega-pixels front camera. Let's take a closer view of what this phone can give us.
This phone is extremely thin and good-looking, with a thickness of just 0.39". This cellphone is quite a compact phone, considering it presents a 5" screen and it is just 5.76 inches long. The BLU Dash G is available only in color 16 777 216. This cellphone is much lighter than what one would expect from a phone like this.
This phone comes with a great performance Quad-Core processor speeding at 1300 megahertz, packed into the MediaTek MT6580 chip and 512 MB RAM. This device counts with a medium 4 GB internal storage, which is enough for most users considering that this device also has a slot for SD memory cards to store photographs and videos.
BLU equipped this cellphone with a good 5 inches screen, and a resolution of 480 x 854 , providing this phone with a nice graphical experience.
This cellphone has two cameras, a 5 MP back side camera and a 2 MP front-facing camera. It also shoots Full HD 1920x1080 videos at 30 fps.
The BLU Dash G offers wifi capability (and it can be shared with other devices acting as a modem), HSPA+ (4G) connection type, that is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and 3G fast connectivity, supported by HSDPA, HSPA and HSUPA technologies. This phone doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
This phone also features a few interesting features like Bluetooth (4.0 ), GPS Geolocation and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The BLU Dash G comes with a medium 2000 mAh Li - Polymer non-replaceable battery, which is not really enough for a thirsty phone like this. A key issue to take into consideration is that this cellphone's battery is non-removable so you won't be able to replace it when it starts to lose capacity, making it necessary to replace the whole phone or maybe take it to an expert who can disassemble the cellphone and switch the battery.
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.76 x 2.90 x 0.39 inchesMetric14.63 x 7.37 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.54 ouncesMetric157.06 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.