BLU Dash J is a low end Android cellphone, which counts with a powerful Dual-Core processor ticking at 1.3 gigahertz, a medium 4-inches display, and 2 cameras, a 2 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera. Let's take a better look at what this device has to offer.
BLU equipped this phone with a great performance Dual-Core CPU clocking at 1.3 GHz and as little as 256 MB of RAM.
This phone is much lighter than what you would expect from a phone like this. This phone is slim and practical, but it's not so thin as many other phones out there, with a thickness of 0.4 inches. BLU made this phoneavailable just in color 16 777 216.
BLU equipped the BLU Dash J with a interesting 4" display, and a resolution of 480 x 800 , making everything look great.
The BLU Dash J features two cameras, a 2 megapixels back-facing camera and a 0.3 MP front-facing camera.
The BLU Dash J has a mid sized 1450 mAh battery that provides this device a not very long battery lifecompared to other devices.
This phone features Wi-Fi connection (which can be provided to other devices as a mobile hotspot). The BLU Dash J doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM networks.
This cellphone also features a handful of useful features such as Bluetooth and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
cciyu (10) T10 5-5050-SMD PC194 Blue LED Bulb Instrument Panel Cluster Dash Light Twist Lock Socket
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.00 x 2.50 x 0.40 inchesMetric12.7 x 6.35 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 4.27 ouncesMetric121.05 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.