BLU Studio Selfie 3 is a bit outdated Android phone, which features a high-tech 1300 megahertz Quad-Core CPU, a big 5 inches display, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back camera and an 8 megapixels front side camera. We will get a better understanding of this cellphone's advantages when we get into more details.
This phone is slim and good-looking, being just 0.31 inches thick. This device only has 5.71 inches long, but it's still able to fit a a 5 inches screen. BLU did a very good design job making the BLU Studio Selfie 3 weight only 5.43 ounces. Talking about its design, the BLU Studio Selfie 3 is mostly created with Aluminum . BLU made the BLU Studio Selfie 3 in 2 color options: black and gold.
BLU decided to power this phone with a MediaTek MT6580 chip, backed up by a high speed Quad-Core processing unit running at 1300 MHz and only 1 GB RAM which is a bit low considering this cellphone's great processor. This phone counts with a quite large 8 GB internal storage memory and an SD memory card expansion slot, allowing the user to install a couple hundred apps without any trouble.
This device is equipped with a nice 720 x 1280 (HD) 5-inches screen, which makes everything look beautiful.
This cellphone features two cameras, an 8 megapixels back side camera and an 8 megapixels front-facing camera. It also films Full HD 1920x1080 videos at 30 fps.
The BLU Studio Selfie 3 features a 2200 mAh great non-removable battery that provides this cellphone an average battery duration. An issue to evaluate is that the BLU Studio Selfie 3's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it starts to get older, while with such a great capacity you will probably discard this cellphone before that happens.
This phone provides wifi capability (and it can provide it to other devices acting as a wireless modem), HSPA+ (4G) connection type, that is not so fast as LTE networks and fast 3G data connection, using HSDPA, HSPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it's not a GSM enabled phone.
This cellphone also comes with some nice features like Bluetooth (4.0 ) and GPS Localization, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
BLU Tank II T193 Unlocked GSM Dual-SIM Cell Phone w/ Camera and 1900 mAh Big Battery - Unlocked Cell Phones - Retail Packaging - Black Blue
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.71 x 2.85 x 0.31 inchesMetric14.5 x 7.24 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.43 ouncesMetric153.94 gImperial |
| Colors: | Black and Gold |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.