BLU Studio Selfie LTE is a mid-end device, packed with a good performance 1.1 gigahertz Quad-Core processing unit, a good size 5-inches screen, and 2 cameras, a 5 MP back camera and a 5 megapixels front camera.
This device is available just in 16 777 216 color. The BLU Studio Selfie LTE feels much lighter than what one would think about a cellphone this size. Being just 0.34" thick,the BLU Studio Selfie LTE is thin and practical. The BLU Studio Selfie LTE is a very compact device, taking into consideration it features a 5" screen and it is just 5.62 inches long and 2.87 inches wide.
This cellphone ships with a great performance Quad-Core processing unit ticking at 1100 megahertz, packed into a Qualcomm Snapdragon 210 8909 chip with 1 GB of RAM memory. A good point of this cellphone is its 8 GB quite large internal storage memory and a slot for an SD memory card, which allows you to install hundreds of applications without any trouble.
BLU equipped this phone with an average 5" display, and a resolution of 480 x 854 , providing this phone with a good graphical experience.
This device is equipped with two cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 5 MP front-facing camera. It is capable of shooting 1280x720 HD videos at 30 fps.
This cellphone has a 2000 mAh medium Li - Polymer non-replaceable battery providing the BLU Studio Selfie LTE with a poor battery duration. A big issue to take into consideration is that the BLU Studio Selfie LTE's battery is not replaceable so you can't buy a new battery when it begins to live shorter, having to buy a new phone to "solve it" or maybe take it to someone who can dismantle it and change the battery.
The BLU Studio Selfie LTE provides wifi connection (and it can be shared with other devices around, acting as a modem), LTE (4G) high performance connection type and fast 3G connectivity, over HSPA technologies. This phone has dual SIM so it can to work with 2 different carriers or phone lines at the same time.
The BLU Studio Selfie LTE also includes a handful of useful features as Bluetooth (4.0 ), GPS Localization and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Blue, 32GB)
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.62 x 2.87 x 0.34 inchesMetric14.27 x 7.29 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 5.47 ouncesMetric155.07 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 210 8909 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 304 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 7(2600), 12(700 a), 17(700 b), 20(800 DD) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.