BLU Studio Touch is a not so powerful Android device, packing a great performance 1 GHz Quad-Core processing unit, a pretty large 5-inches screen, an 8 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front-facing camera.
BLU only sells this phone in color 16 777 216. About its construction, this cellphone is mostly manufactured with Aluminum . BLU has made a really good job making the BLU Studio Touch weight just 4.97 oz. Being just 0.33" thick,the BLU Studio Touch is extremely slim and comfortable. Whereas the BLU Studio Touch is only 5.64" long and 2.8" wide, it's able to fit a a 5" screen.
The BLU Studio Touch has a very good 5" display with a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes everything look very good.
This cellphone is powered by a MediaTek 6735P system chip, packing a great performance 1000 MHz Quad-Core CPU with 1 GB of RAM. A good advantage of this device is its 8 GB quite big internal memory and an SD memory slot, allowing the user to store a couple hundred games and applications without running out of space.
This cellphone includes WiFi connectivity (which can be shared with other devices acting as a mobile hotspot). This phone doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
This device has two cameras, an 8 MP back-facing camera and a 5 mega-pixels front-facing camera. Its back-facing camera has a maximum 2.8 aperture so it has a lot of trouble taking sharp photographs in low lighting environments. It is also able to shoot videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
The BLU Studio Touch also features a wide range of great features such as Fingerprint Sensor, Bluetooth, GPS Localization and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The BLU Studio Touch uses a 2500 mAh big Li - Polymer non-removable battery that provides the BLU Studio Touch an extremely long battery life. An issue to take into account is that this phone's battery is not removable so you can't change it when it starts to live shorter, while with such a great capacity you will probably buy a new cellphone before it happens.
BLU Tank II T193 Unlocked GSM Dual-SIM Cell Phone w/ Camera and 1900 mAh Big Battery - Unlocked Cell Phones - Retail Packaging - Black Blue
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.64 x 2.80 x 0.33 inchesMetric14.33 x 7.11 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 4.97 ouncesMetric140.9 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek 6735P |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.80 |
| Sensor size: | 0.25 inches (1/4") |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 7(2600), 12(700 a), 17(700 b) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.