BLU Studio View is a little outdated Android phone, with an enormous 5.5" display, a very powerful Quad-Core CPU speeding at 1300 megahertz, an 8 mega-pixels back facing camera and a 5 MP front side camera.
Being just 0.35" thick,the BLU Studio View is incredibly slim and practical. The BLU Studio View is a very compact cellphone, given that it features a 5.5 inches screen and it is just 5.94 inches long. The BLU Studio View is just available in 16 777 216 color. About its materials, this cellphone is majorly made with Aluminum . This phone is much lighter than what you would expect from a phone of this size.
This cellphone includes a good level 5.5 inches display with a 640 x 1280 resolution, giving this cellphone a good graphical experience.
This cellphone is powered by a MediaTek MT6580 system chip, including an extremely powerful 1300 MHz Quad-Core processor with only 1 GB RAM which is a little low for such a good phone. This cellphone has anice 16 GB internal storage and a slot for an external memory card, allowing the user to store a couple hundred games and apps without worrying about space.
This phone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 5 MP front-facing camera. It is capable of shooting 1920x1080 Full HD videos at 30 fps.
The BLU Studio View counts with wifi connectivity (which can be provided to other devices acting as a mobile hotspot) and 3G fast internet connection, over HSPA and HSUPA technologies. The BLU Studio View doesn't have a sim card, because it is not a GSM phone.
This phone features a 2850 mAh big non-removable battery, enough to provide this phone with an incredible battery life. An issue to evaluate is that the BLU Studio View's battery is non-removable so you can't buy a new battery when it begins to lose its charge, though with so much capacity you will probably buy a new cellphone before it becomes a real problem.
This cellphone also includes a couple cool features like Fingerprint ID, Bluetooth (4.0 ) and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Xiaomi Poco X3 NFC M2007J20CG - Smartphone 6 GB + 128 GB, Dual Sim, Blu (Cobalt Blue)
Shop now
TracFone Blu View 2 4G LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 32GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.94 x 2.80 x 0.35 inchesMetric15.09 x 7.11 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.61 ouncesMetric159.04 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 640 pixels |
| Pixel density: | 260 pixels per inchMetric102.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2850 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.