BLU Studio View XL is a mid-to-low level cellphone, which features a really big 5.7" display, a high performance Quad-Core processor speeding at 1.3 GHz, and 2 cameras, a 13 megapixels back camera and a 5 mega-pixels front camera.
This device is much lighter than what you expect from a phone of this size. BLU sells this phone in a nice range of colors like black, gold, pink and silver. This phone is only 6.3 inches long, but it still manages to hold a 5.7 inches display. This device is incredibly thin and good-looking, with a thickness of just 0.37".
BLU decided to equip this device with a MediaTek MT6580 chip, holding an exceptional Quad-Core CPU running at 1.3 gigahertz with only 1 GB of RAM which is a little disappointing considering the BLU Studio View XL's powerful CPU. A nice feature of this phone is its quite large 16 GB internal storage memory and though it doesn't have an external memory card slot, it is enough to store hundreds of games and apps, but it might not be enough if you are fan of the heaviest games available nowadays.
This phone features two cameras, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 megapixels front side camera. It is capable of capturing videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
BLU packed this phone with a interesting 5.7" display, and a 1440 x 720 resolution, providing this cellphone with a very nice graphical experience.
The BLU Studio View XL uses a big 3000 mAh non-removable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without charging it. An issue to take into account is that this cellphone's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it starts to live shorter, although with such a huge battery size you will probably buy a new cellphone before it becomes a real problem.
This phone provides wi-fi connection (and it can be provided to other devices around, acting as a wireless modem) and the fastest 3G internet connection, over HSPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM networks.
This phone also includes a couple nice characteristics like Biometric fingerprint, Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
BLU Vivo XL4 6.2" HD Display Smartphone 32Gb+3Gb RAM, Black
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU G50 MEGA | 2021 | All day battery | Unlocked | US version | US warranty | 2/32GB | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 6.30 x 2.93 x 0.37 inchesMetric16 x 7.44 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 6.14 ouncesMetric174.07 gImperial |
| Colors: | Black, Gold, Pink and Silver |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.