BLU Studio X Mini is a not so powerful cellphone, packed with a medium sized 4.5 inches screen, a great performance Quad-Core processor clocking at 1000 megahertz, and 2 cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera. We will get a better understanding of this phone's wonders when we get into more details.
BLU equipped this phone with a MediaTek MT6735 system chip, including a fast 1 gigahertz Quad-Core CPU and 1 GB RAM memory. A nice advantage of the BLU Studio X Mini is the 8 GB quite large internal memory and a slot for an SD memory card, which allows you to install a couple hundred apps and games without any trouble.
This cellphone is much lighter than what one would expect from a phone this size. This cellphone is very thin and looks really nice, although it's not close to being one of the thinnest cellphones out there, with a thickness of 0.43 inches. This phone is available only in 16 777 216 color.
This phone is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 megapixels front facing camera. Its back side camera lens has a maximum f/2.8 aperture so it has difficulties taking sharp photos in low-light situations. This cellphone also shoots HD 1280x720 videos at 30 fps.
BLU equipped the BLU Studio X Mini with a very good 4.5" display, and a resolution of 480 x 854 , which makes all images and movies look colorful and brightful.
This cellphone offers WiFi capability (and it can provide it to other devices as a mobile hotspot), LTE 4G high speed connection type and also HSPA+ data connection, that is a slower 4G type and 3G fast connection type, over HSDPA technologies. The BLU Studio X Mini supports dual SIM cards so it's able to use two different phone lines and even different carriers.
The BLU Studio X Mini counts with a mid sized 1800 mAh battery, which is quite poor for a demanding device like this.
This cellphone also comes with a handful of cool features such as Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Blu Studio X10 Unlocked Android Cell Phone 5.0''Display 16GB/1GB RAM -Black
Shop now
BLU G50 MEGA | 2021 | All day battery | Unlocked | US version | US warranty | 2/32GB | Black
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU Tank II T193 Unlocked GSM Dual-SIM Cell Phone w/ Camera and 1900 mAh Big Battery - Unlocked Cell Phones - Retail Packaging - Black Blue
Shop now
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.26 x 2.59 x 0.43 inchesMetric13.36 x 6.58 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.30 ouncesMetric121.9 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Aperture: | f/2.80 |
| Sensor size: | 0.25 inches (1/4") |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 7(2600), 12(700 a), 17(700 b) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.