BLU Studio X5 is a decent quality Android phone, which features a 5 megapixels back camera, a pretty large 5" screen and a fast Quad-Core processor speeding at 1300 MHz. Great! That's it? No, it's just the tip of the iceberg.
This cellphone is equipped with a great performance 1.3 gigahertz Quad-Core processor, packed into the MediaTek MT6580 chip with 512 MB of RAM. This phone has a 4 GB internal storage memory, a decent quantity that should be considering this device also has an external memory slot .
The BLU Studio X5 is available just in color 16 777 216. This device is quite a compact phone, given that it has a 5" display and it is just 5.63" long. The BLU Studio X5 is extremely slim and comfortable, with a thickness of just 0.38".
This phone has only a 5 megapixels back side camera. It also films videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
This phone is equipped with a nice 5 inches screen with a 480 x 854 resolution, which makes all photos and videos look quite good.
This device packs a 2300 mAh huge non-replaceable battery, which isn't very much for a device like this. An issue to evaluate is that the BLU Studio X5's battery is not replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins losing capacity, while with so much capacity you will probably discard this cellphone before that becomes a real problem.
This phone provides Wi-Fi connection (which it can share with other devices around, acting as a wireless modem or router), 4G HSPA+ connection type, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and fast 3G connection type, supported by HSDPA and HSUPA technologies. The BLU Studio X5 doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
This device also comes with a couple of nice features as Bluetooth and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
BLU Tank II T193 Unlocked GSM Dual-SIM Cell Phone w/ Camera and 1900 mAh Big Battery - Unlocked Cell Phones - Retail Packaging - Black Blue
Shop now
Moto G Play | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 3/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.63 x 2.91 x 0.38 inchesMetric14.3 x 7.39 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.