BLU Studio X6 is a mid level phone, packing a huge 6-inches screen, a very powerful Quad-Core processor clocking at 1.3 GHz, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 5 mega-pixels front camera.
The BLU Studio X6 is for sale in color 16 777 216. Although this cellphone is just 6.38" long, it manages to hold a 6 inches screen. The BLU Studio X6 is slim and comfortable, with a thickness of just 0.33 inches.
This cellphone has a interesting 6-inches display with a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes everything look very good.
This phone comes with a MediaTek MT6580 system chip, packing an extremely powerful 1.3 GHz Quad-Core CPU with only 1 GB RAM which is a bit low for a phone this powerful. A nice advantage of this phone is its 8 GB quite big internal memory and a slot for SD memory cards, which allows you to store a couple hundred games and applications without running out of space.
This phone offers wi-fi connection (and it can be provided to other devices around, as a mobile hotspot), 4G HSPA+ internet connection, which is not so fast as LTE networks and fast 3G connection type, supported by HSDPA technologies. This device doesn't use a SIM card, because it is not a GSM phone.
This phone has two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 5 megapixels front-facing camera. It can also shoot videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
This cellphone has a 2800 mAh big capacity non-replaceable battery providing the BLU Studio X6 an extremely long battery duration. An issue to consider is that this phone's battery is not replaceable so you can't change it when it begins to live shorter, while having 2800 mAh you will probably replace this phone before it becomes an issue.
This phone also features a couple interesting features as Bluetooth (4.0 ) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
BLU G50 Plus G0350WW 32GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Blue
Shop now
Blu Studio X10 Unlocked Android Cell Phone 5.0''Display 16GB/1GB RAM -Blue
Shop now
Unlocked Cell Phone,X40 Android Smartphone, 6.11-inch HD+U Nouth Screen, 3GWCDMA : 850/2100MHZ SIM Card Frequency Band,1GB RAM 16GB ROM, 3800mAh,Front Rear Camera (Blue)
Shop now
BLU Vivo XL4 6.2" HD Display Smartphone 32Gb+3Gb RAM, Black
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 6.38 x 3.33 x 0.33 inchesMetric16.21 x 8.46 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.