BLU Studio X8 HD is a bit outdated cellphone, which features a comfortable 5 inches display, an extremely powerful 1.4 GHz Octa-Core processing unit, a 5 MP back camera and a 5 megapixels front-facing camera. Let's take a better sight of what this cellphone offers to us.
BLU ships this device with an extremely powerful 1.4 gigahertz Octa-Core processing unit, bundled in the MediaTek MT6592 system chip with only 512 MB RAM which is a little poor comparing with the BLU Studio X8 HD's powerful processor. This device has a fair 4 GB internal memory, which is enough for most users knowing that it also has an SD extension slot .
This cellphone is just 0.39" thick, making its way into the thinnest phones podium. Though this phone only has 5.75 inches long, it is still able to fit a a 5" display. The BLU Studio X8 HD is just available in color 16 777 216. The BLU Studio X8 HD is much lighter than what one would think about a phone this size.
The BLU Studio X8 HD has two cameras, a 5 megapixels back camera and a 5 mega-pixels front side camera. This device can also shoot videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
BLU equipped this cellphone with a good looking 5-inches display, and a resolution of 720 x 1280 (HD), giving this phone a nice graphic quality.
This cellphone has a 2200 mAh inmense Li - Ion removable battery that can keep it running for many hours, although you may need to charge it if you use it too much.
The BLU Studio X8 HD offers wifi connectivity (which can be provided to other devices acting as a router or modem). This phone supports dual sim so it's able to use 2 different phone lines or carriers at the same time.
This phone also includes a handful of useful features like Bluetooth, GPS Localization and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
BLU S750P Black Studio Pro X8 HD - 5.0" HD Smartphone with Dual Main Cameras, 8GB +1GB RAM, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.75 x 2.90 x 0.39 inchesMetric14.61 x 7.37 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.80 ouncesMetric136.08 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6592 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Octa-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-450 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.