BLU Studio XL LTE is a decent device, packing a 6" screen, a 1.3 gigahertz Quad-Core processor, and 2 cameras, an 8 MP back-facing camera and a 5 mega-pixels front side camera. Let's take a closer look at what this device can do.
BLU decided to power this cellphone using an extremely powerful 1300 megahertz Quad-Core processor with only 1 GB RAM which is a bit low for a phone of this level. The BLU Studio XL LTE comes with an interesting 8 GB internal memory and an external SD slot, which allows you to store a couple hundred games and apps without running out of space.
This cellphone is just 6.53" long, but it's still able to fit a a 6" display. Being just 0.35 inches thick,this phone is extremely thin and good-looking. About its body materials, this phone is mostly built with Metal . The BLU Studio XL LTE feels much lighter than what one would think about a cellphone this size.
This cellphone is equipped with a good 540 x 960 6" display, giving this device a good image quality.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 5 megapixels front facing camera. The BLU Studio XL LTE can also shoot Full HD 1920x1080 videos at 30 fps.
This device comes with a 3000 mAh big non-removable battery, enough to provide this device with an incredible battery duration. An issue to take into consideration is that the BLU Studio XL LTE's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose its charge, even though having 3000 mAh you will probably replace this cellphone before it happens.
This phone includes wifi connectivity (which it can share with other devices around, as a mobile hotspot), LTE 4G great performance connection type and also HSPA+ connectivity, that is a slower 4G technology and 3G fast data connection, using HSDPA and HSPA technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM networks.
This cellphone also features a handful of nice features as Bluetooth (4.0 ) and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone is a great choice for you if you will use it mostly for social networks and internet browsing.
Blu Studio X10 Unlocked Android Cell Phone 5.0''Display 16GB/1GB RAM -Blue
Shop now
BLU G50 Plus G0350WW 32GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Red
Shop now
BLU Vivo XL4 6.2" HD Display Smartphone 32Gb+3Gb RAM, Black
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 6.53 x 3.34 x 0.35 inchesMetric16.59 x 8.48 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 6.07 ouncesMetric172.08 gImperial |
| Materials: | Metal |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 960 x 540 pixels |
| Pixel density: | 184 pixels per inchMetric72.44 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 7(2600), 12(700 a), 17(700 b) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.