BLU Tank is an outdated cellphone, equipped with a 1.8-inches screen and a 0.3 megapixels back camera.
This phone counts with a 32,77 MB internal storage, which might be enough for some users having that it also has a slot for external memory cards to store songs, pictures and videos.
This phone doesn't feel very lightweight for a cellphone of this size, with a weight of 3.25 ounces. BLU offers this phone in multiple color options, pink, yellow, blue, red and white. The BLU Tank is a little bit thick compared to nowadays phones, with its 0.59" thickness. The BLU Tank is 4.49 inches long and 1.89" wide, it just packs a way smaller 1.8" screen.
This phone has a low level 1.8 inches screen with a 160 x 128 resolution, making everything look worse than it really is.
This phone only features a 0.3 megapixels back camera.
This phone counts with a 1800 mAh medium sized Li-Ion removable battery, which is quite low for a thirsty device like this. BLU informs a talk time of 10 hs and a stand by time of 408 hs for this phone.
This cellphone uses a SIM card to use GSM services.
The BLU Tank costs around 109 dollars, not a really offer for this kind of phone.
BLU Tank Jr T591 Unlocked GSM Dual Sim 32MB W/Built-in Flashlight VGA Camera - White
Shop now
Moto G Play | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 3/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU Tank II T193 Unlocked GSM Dual-SIM Cell Phone w/ Camera and 1900 mAh Big Battery - Unlocked Cell Phones - Retail Packaging - Black Blue
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Dimensions: | 4.49 x 1.89 x 0.59 inchesMetric11.4 x 4.8 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 3.25 ouncesMetric92.14 gImperial |
| Colors: | Blue, Pink, Red, White and Yellow |
| Price: | $ 109.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 32 MB |
| Internal Memory: | 32,77 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 408 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.