BLU Tank Xtreme 4.0 is a fair quality phone, provisioned with a 1300 MHz Quad-Core processor, a medium 4 inches screen, and two cameras, a 3.2 mega-pixels back facing camera and a 2.2 megapixels front facing camera.
This phone comes with a MediaTek MT6580 system chip, packing a fast Quad-Core processing unit ticking at 1300 megahertz and 512 MB RAM. This cellphone has a 4 GB internal memory, an average amount that should be fine for the average user knowing that the BLU Tank Xtreme 4.0 also has an SD memory slot to store photos and videos.
The BLU Tank Xtreme 4.0 is available just in color 16 777 216. The BLU Tank Xtreme 4.0 is a little thick compared to nowadays cellphones, being as thick as 0.55". This device doesn't feel very lightweight comparing to other phones , with a weight of 4.97 oz.
BLU packed this device with a very good 4 inches display, and a 480 x 800 resolution, which makes everything look very good.
This phone features two cameras, a 3.2 megapixels back side camera and a 2.2 megapixels front facing camera. It is capable of shooting 1280x720 HD videos at 30 fps.
This phone uses a 2800 mAh high capacity Li - Ion non-replaceable battery, enough to provide the BLU Tank Xtreme 4.0 with an extremely long battery life. An issue to take into consideration is that the BLU Tank Xtreme 4.0's battery is not replaceable so you can't change it when it starts losing capacity, whereas with such a big battery you will probably buy a new phone before it becomes an issue.
This cellphone has Wi-Fi connection (which can be provided to other devices around, as a mobile hotspot), HSPA+ 4G connection type, that is not so fast as LTE networks and the fastest 3G connection type, using HSDPA and HSPA technologies. This device doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM services.
The BLU Tank Xtreme 4.0 also features some useful characteristics as Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
BLU Tank II T193 Unlocked GSM Dual-SIM Cell Phone w/ Camera and 1900 mAh Big Battery - Unlocked Cell Phones - Retail Packaging - Black Red
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 5.12 x 2.72 x 0.55 inchesMetric13 x 6.91 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 4.97 ouncesMetric140.9 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 2.2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.