BLU Tank Xtreme 5.0 is a little bit outdated Android cellphone, with a 5 inches display, a high speed 1300 megahertz Quad-Core processor, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 5 MP front camera. That's everything we have to say? No, it's just the shortest summary.
BLU decided to equip this phone with a MediaTek MT6580 system chip, including an exceptional 1300 megahertz Quad-Core processor and only 1 GB RAM which is a little low for a device of this quality. A good point of this phone is the 8 GB quite big internal storage memory and an external SD slot, allowing the user to store hundreds of games and applications without worrying about space.
This phone is available just in color 16 777 216. The BLU Tank Xtreme 5.0 is a little bit thick for current standards, being as thick as 0.54 inches. BLU has made an amazing job making this cellphone as lightweight as 6.38 oz.
The BLU Tank Xtreme 5.0 is equipped with two cameras, a 5 MP back facing camera and a 5 mega-pixels front facing camera. It also films 1920x1080 Full HD videos at 30 frames per second.
This cellphone has a good level 720 x 1280 (HD) 5-inches display, which makes everything look very nice.
This cellphone features wi-fi connectivity (and it can be provided to other devices around, as a mobile hotspot). This phone has dual SIM so it's able to use two different phone lines or carriers.
This device also includes some nice characteristics such as Bluetooth (allows communication with other phones, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone packs a 3000 mAh massive Li - Polymer non-removable battery providing this cellphone an extremely long battery life. An issue to consider is that the BLU Tank Xtreme 5.0's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it begins to have trouble holding its charge, while with so much capacity you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
Moto G Play | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 3/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
BLU Tank II T193 Unlocked GSM Dual-SIM Cell Phone w/ Camera and 1900 mAh Big Battery - Unlocked Cell Phones - Retail Packaging - Black Red
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 6.04 x 3.14 x 0.54 inchesMetric15.34 x 7.98 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 6.38 ouncesMetric180.87 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.