BLU Tank Xtreme Pro is an interesting Android cellphone, with a pretty large 5 inches screen, a very powerful 1500 megahertz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, an 8 MP back side camera and a 5 megapixels front camera. But it's time to get into a bit more details.
This cellphone isn't very light comparing to other cellphones , with a weight of 7.27 oz. The BLU Tank Xtreme Pro is only available in color 16 777 216. This cellphone is quite a compact cellphone, considering it presents a 5 inches screen and it only has 5.75 inches long. This cellphone is a little thick for current standards, with a thickness of 0.55 inches.
BLU decided to design this cellphone using an extremely powerful Quad-Core processing unit speeding at 1.5 GHz, included in the MediaTek MT6737T system chip and a large 2 GB of RAM memory. This cellphone counts with a 16 GB quite large internal storage and an external SD slot, allowing you to store hundreds of games and applications without any problem.
This phone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 5 MP front facing camera.
This phone has a interesting 720 x 1280 (HD) 5-inches display, which makes everything look great.
The BLU Tank Xtreme Pro offers wi-fi connection (which can be provided to other devices as a mobile hotspot), 4G LTE fast data connection and the fastest 3G internet connection, using HSPA and HSUPA technologies. This phone doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM enabled cellphone.
This phone also features a handful of useful features as Bluetooth (4.0 ) and GPS Localization, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This device features a high capacity 4300 mAh non-replaceable battery that provides the BLU Tank Xtreme Pro an incredibly long battery duration. An issue to consider is that this phone's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it begins to have trouble holding its charge, whereas with this big battery you will probably discard this device before it becomes a real problem.
It doesn't matter whether you want a device to play tons of games or want this phone majorly for social networks, you will probably be very pleased with it.
Moto G Play | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 3/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
BLU Tank II T193 Unlocked GSM Dual-SIM Cell Phone w/ Camera and 1900 mAh Big Battery - Unlocked Cell Phones - Retail Packaging - Black Red
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.75 x 2.94 x 0.55 inchesMetric14.61 x 7.47 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 7.27 ouncesMetric206.1 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737T |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 7(2600), 12(700 a), 17(700 b) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.