BLU Tattoo S is a modest device, coming with a 2-inches screen and a 1.3 MP back camera.
Helping with graphic intensive games and applications, it also counts with a 320 megahertz ARM Mali-400 MP1 graphic processing unit. This phone comes with a 65,54 MB internal memory, a poor quantity that might be adequate for some users having that this cellphone also has an SD memory slot to store songs, pictures and videos.
This device is available in three color options, gray, pink and blue. The BLU Tattoo S is very thin and stilized, with a thickness of just 0.33". Although this cellphone is as big as 4.02 inches long, it only comes with a much smaller 2 inches display. BLU made an excellent job making the BLU Tattoo S weight just 2.43 oz.
The BLU Tattoo S only has a 1.3 MP back facing camera.
This cellphone includes an average 2 inches screen with a 220 x 176 resolution, making everything look quite vivid.
This cellphone has 3G internet connection, supported by EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM carriers.
This cellphone features a low capacity 620 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this phone a quite short battery lifecompared to other cellphones. This cellphone has an estimated 500 hs stand by time and a 10 hs talk time according to BLU.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | Q182 |
| Dimensions: | 4.02 x 2.28 x 0.33 inchesMetric10.21 x 5.79 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 2.43 ouncesMetric68.89 gImperial |
| Colors: | Blue, Gray and Pink |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 64 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 620 mAh |
| Stand-by Time: | 500 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| TV: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.