BLU Touchbook M7 is a not so powerful Android phone, packed with a fast Quad-Core processor running at 1200 MHz, a big size 7" screen, and two cameras, a 2 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front side camera. Let's take a closer sight of what this device can do.
BLU sells this phone with a powerful 1200 megahertz Quad-Core processor, bundled in a Intel system chip and 1 GB RAM memory. A nice advantage of this phone is the 8 GB quite big internal memory and a slot for external memory cards, allowing you to store a couple hundred applications without any trouble.
The BLU Touchbook M7 is only for sale in color 16 777 216. This cellphone is just 0.35" thick, making its way into the thinnest devices podium. This cellphone is a compact cellphone, taking into account that it features a 7" display and it has just 7.76" long.
This cellphone includes a good level 7-inches screen with a 600 x 1024 resolution, which makes everything look nice.
This cellphone features two cameras, a 2 mega-pixels back camera and a 0.3 MP front-facing camera.
This cellphone counts with WiFi connectivity (and it can share it with other devices acting as a mobile hotspot), 4G HSPA+ connection type, that is not as fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast connection type, over HSDPA technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This phone comes with a large 2800 mAh non-removable battery, enough to provide this cellphone with a great battery duration. An issue to evaluate is that the BLU Touchbook M7's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it starts to lose its charge, whereas with such a big battery you will probably buy a new device before that becomes an issue.
This cellphone also features a handful of interesting characteristics such as Bluetooth (4.0 ) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
G70 Smartphone by BLU | Locked to Snapfon Network | Activation Kit Included | 4G LTE Nationwide Coverage |
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 7.76 x 4.21 x 0.35 inchesMetric19.71 x 10.69 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Intel |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.