BLU Vivo 5 is a little outdated cellphone, which features a really big 5.5-inches display, an extremely fast Octa-Core processing unit ticking at 1.3 gigahertz, and two cameras, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 MP front facing camera. Let's take a closer view of what this phone offers to us.
This device is only for sale in color 16 777 216. This cellphone feels much lighter than what one would think about a phone this size. Although this phone only has 5.98 inches long, it is still able to fit a a 5.5 inches screen. This cellphone is very slim, being just 0.27" thick. Regarding its construction, this phone is made with Metal .
BLU decided to sell this cellphone with a high performance 1.3 gigahertz Octa-Core processor, included in the MediaTek MT6753 chip with a great 3 GB of RAM memory. A good point of the BLU Vivo 5 is its inmense 32 GB internal memory and although it doesn't have an SD extension slot, it is still enough to install tons of apps, games, songs, photos and videos without even thinking about how much memory is left.
This cellphone is equipped with a good level 720 x 1280 (HD) 5.5 inches display, which makes everything look colorful and brightful.
This cellphone has two cameras, a 13 MP back camera and a 5 mega-pixels front camera. It is also able to film videos in 1920x1080 (Full HD).
The BLU Vivo 5 counts with Wi-Fi connection (which it can share with other devices around, as a mobile hotspot), 4G (LTE) fast data connection and the fastest 3G connectivity, using HSPA technologies. This cellphone supports dual sim cards so it can to use two different carriers or phone numbers at the same time.
This cellphone also features a couple of interesting features like Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices and accessories), GPS and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The BLU Vivo 5 comes with a 3150 mAh long lasting Li - Ion non-replaceable battery, enough to provide the BLU Vivo 5 with a marvelous battery duration. An issue to take into account is that this cellphone's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it begins to get older, although with its 3150 mAh you will probably replace this phone before that happens.
This cellphone is very appropiate no matter if you will use this cellphone mostly for internet broswing and social networks or are looking for a cellphone to play games.
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Dimensions: | 5.98 x 2.94 x 0.27 inchesMetric15.19 x 7.47 x 0.69 cmImperial |
| Weight: | 4.97 ouncesMetric140.9 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Metal |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | Super AMOLED |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6753 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP3 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3150 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 7(2600) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.