BLU Vivo 5 Mini is a fair quality Android device, packed with a good performance 1.3 GHz Quad-Core processor, a 4-inches display, and 2 cameras, a 5 megapixels back camera and a 3.2 megapixels front camera.
BLU only offers this phone in 16 777 216 color. BLU has made a great job making this device weight only 4.2 ounces. Regarding its body materials, this phone is mostly made of Metal . Being just 0.33 inches thick,this phone is thin and comfortable.
The BLU Vivo 5 Mini comes with a fast 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, packed into the MediaTek 6580 system chip with 512 MB of RAM memory. The BLU Vivo 5 Mini counts with an 8 GB interesting internal memory and an SD extension slot, which allows you to install hundreds of apps without any trouble.
This cellphone features two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 3.2 megapixels front side camera. It also shoots 1920x1080 Full HD videos at 30 frames per second.
The BLU Vivo 5 Mini includes a nice 480 x 800 4-inches display, providing this device with a good graphical experience.
This phone includes wi-fi capability (which it can provide to other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) connection type, that is not so fast as LTE or LTE-A 4G networks and 3G fast internet connection, supported by HSDPA, HSPA and HSUPA technologies. This phone supports dual SIM so it can to use two different phone numbers in the same cellphone.
This device also features a couple useful characteristics as Bluetooth (4.0 ) and GPS (Global Positioning System), and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone comes with a good 1500 mAh Li - Polymer non-removable battery that can keep it running for some hours, although you will need to charge it if you use it heavily. A possible problem to take into consideration is that the BLU Vivo 5 Mini's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to live shorter, making it necessary to change the whole cellphone.
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 4.93 x 2.44 x 0.33 inchesMetric12.52 x 6.2 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 4.20 ouncesMetric119.07 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Metal |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek 6580 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 3.2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.