BLU Vivo 5R is a mid-level cellphone, provisioned with a really big 5.5-inches screen, a Octa-Core processor clocking at 1.3 GHz, and two cameras, a 13 mega-pixels back camera and an 8 MP front-facing camera.
This phone is equipped with a high performance 1300 megahertz Octa-Core processor, bundled in the MediaTek MT6753 chip and a great 3 GB of RAM. A good advantage of this cellphone is the 32 GB huge internal memory and a slot for SD memory cards, enough to store hundreds of apps and even the largest games currently available without having to worry about running out of space at all.
Regarding its construction, this phone is mainly created with Aluminum . BLU made an amazing job making the BLU Vivo 5R as lightweight as 5.68 oz. While the BLU Vivo 5R just has 6.08 inches long and 2.98 inches wide, it's able to fit a a 5.5 inches display. The BLU Vivo 5R is just 0.32 inches thick, making it one of the thinnest cellphones in the market. The BLU Vivo 5R is only for sale in color gold.
BLU packed this cellphone with a spectacular 5.5" screen, and a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, which makes everything look completely perfect.
The BLU Vivo 5R features two cameras, a 13 MP back-facing camera and an 8 MP front-facing camera. Its back-facing camera lens has an aperture of F2 so it can capture awesome photos even in poor lighting conditions. It also captures videos in Full HD 1920x1080 at 30 frames per second.
The BLU Vivo 5R counts with wifi connection (which it can share with other devices as a mobile hotspot), 4G (LTE) high speed connectivity and also HSPA+ connectivity, which is a bit slower 4G variation and 3G fast data connection, over HSDPA technologies. This phone supports dual sim cards so it can to work with two different phone numbers at the same time.
The BLU Vivo 5R packs a 3150 mAh amazing Li - Polymer non-replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours without having to charge it. An issue to take into account is that this cellphone's battery is not removable so you can't change it when it starts losing capacity, while with its 3150 mAh you will probably buy a new phone before that becomes an issue.
The BLU Vivo 5R also comes with plenty of interesting characteristics as Biometric fingerprint, Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone is the correct choice for you if you are looking for a gamer device, will use it mostly for internet broswing and social networks or are looking for a work phone.
G70 Smartphone by BLU | Locked to Snapfon Network | Activation Kit Included | 4G LTE Nationwide Coverage |
Shop now
Moto G Play | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 3/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 6.08 x 2.98 x 0.32 inchesMetric15.44 x 7.57 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | 5.68 ouncesMetric161.03 gImperial |
| Colors: | Gold |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6753 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP3 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3150 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Sensor size: | 0.33 inches (1/3") |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 7(2600), 12(700 a), 17(700 b) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.