BLU Vivo 6 is a powerful phone, with an exceptional Octa-Core CPU speeding at 1.8 gigahertz, a 5.5 inches screen, and two cameras, a 13 MP back-facing camera and an 8 MP front camera. That's all? No, it's only the starting point of this extreme review.
Talking about its body design materials, this device is mainly created with Aluminum . BLU made an amazing optimization job making this phone weight just 5.19 oz. This cellphone is for sale in 2 colors, gold and pink. The BLU Vivo 6 is incredibly slim and comfortable, being just 0.28" thick. This phone is only 6.07 inches long, but it still manages to hold a 5.5 inches display.
This phone is equipped with a incredible 1080 x 1920 (Full HD) 5.5" screen, which makes it impossible to even distinguish the pixels in the screen.
This cellphone is powered by a MediaTek Helio P10 MT6755 chip, including a high speed Octa-Core CPU ticking at 1800 megahertz and a great 4 GB RAM. A great advantage of this phone is its astonishing 64 GB internal storage memory and a slot for an SD memory card, which allows you to install hundreds of apps without even thinking about running out of space at all.
This cellphone provides WiFi connection (but it can't share it with other devices around, acting as a router), LTE-A 4G ultra fast internet connection and also HSPA+ internet connection (which is a bit slower 4G network) and the fastest 3G connectivity, over HSDPA, HSPA and HSUPA technologies. The BLU Vivo 6 has dual sim cards so it can to work with 2 different phone numbers or carriers in the same phone.
This device is equipped with two cameras, a 13 MP back camera and an 8 MP front camera. It can also capture videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
This cellphone also comes with a lot of interesting characteristics such as Fingerprint Scanner, Bluetooth (4.0 ), GPS (Global Positioning System) and Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone uses a 3130 mAh long lasting Li - Polymer non-removable battery that can keep this phone running for several hours and even reach the end of the day without charging it. An issue to take into account is that this cellphone's battery isn't removable so you can't buy a new battery when it begins to live shorter, though with such a huge battery size you will probably buy a new cellphone before it becomes an issue.
This cellphone is the right choice for you no matter if you you love taking pictures, want a social phone, are looking for a gaming phone or need it for work.
BLU Vivo XL4 6.2" HD Display Smartphone 32Gb+3Gb RAM, Black
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 6.07 x 2.95 x 0.28 inchesMetric15.42 x 7.49 x 0.71 cmImperial |
| Weight: | 5.19 ouncesMetric147.13 gImperial |
| Colors: | Gold and Pink |
| Materials: | Aluminum |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio P10 MT6755 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1800 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T860 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3130 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.