BLU VIVO ONE is an interesting Android cellphone, provisioned with a high speed 1.5 gigahertz Quad-Core CPU, a huge 5.5 inches screen, and 2 cameras, a 12 megapixels back camera and an 8 mega-pixels front side camera.
BLU decided to sell this phone with a high speed 1.5 gigahertz Quad-Core CPU, packed into the MediaTek MT6739 system chip with a huge 2 GB of RAM. This cellphone counts with a 16 GB interesting internal storage and a slot for an SD memory card, allowing you to store hundreds of applications and games without any problem.
BLU is offering this phone in 16 777 216 color. This cellphone is incredibly thin and stilized, being just 0.39 inches thick. Even though the BLU VIVO ONE just has 5.84 inches long, it is still able to fit a a 5.5" screen. BLU appears to have forgotten about weight optimization in this 5.71 ounces device. Talking about its aspect, the BLU VIVO ONE is majorly made with Aluminum .
This cellphone is equipped with two cameras, a 12 megapixels back side camera and an 8 mega-pixels front side camera. This phone also shoots videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
The BLU VIVO ONE includes a interesting 5.5 inches screen with a 1440 x 720 resolution, which makes it hard to see the pixels forming the screen.
This phone offers WiFi connectivity (and it can share it with other devices around, acting as a router), LTE 4G high speed connectivity and 3G fast connectivity, over HSPA technologies. This device doesn't have a sim card, because it's not a GSM enabled cellphone.
This device also includes plenty of interesting characteristics like Fingerprint Sensor, Bluetooth (enables communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS Navigation and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The BLU VIVO ONE counts with a big capacity 3000 mAh Li - Polymer non-replaceable battery that can keep it running for many hours without charging it at all. An issue to evaluate is that this phone's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it begins to lose its charge, whereas having 3000 mAh you will probably replace this cellphone before it happens.
No matter whether you want it mainly for social networks and internet browsing or need a phone for playing games, you will definitely be very satisfied with it.
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
Blu Studio X10 Unlocked Android Cell Phone 5.0''Display 16GB/1GB RAM -Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 7.1 Nougat |
| Dimensions: | 5.84 x 2.76 x 0.39 inchesMetric14.83 x 7.01 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.71 ouncesMetric161.88 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels |
| Pixel density: | 293 pixels per inchMetric115.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6739 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | OiwerVR GE88100 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 12 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 12(700 a), 17(700 b), 28(700 APT) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.