BLU Vivo One Plus is a mid level Android device, with a really big 6-inches display, a 1300 megahertz Quad-Core processor, and two cameras, a 13 MP back-facing camera and a 13 mega-pixels front facing camera.
BLU decided to build this phone with an exceptional 1300 MHz Quad-Core processing unit, bundled in the MediaTek MT6739 system chip with a large 2 GB RAM memory. A good aspect of the BLU Vivo One Plus is its quite big 16 GB internal storage memory and an SD extension slot, enough to store a couple hundred apps and games without running out of space.
Regarding its construction materials, this phone is mostly created with Aluminum . BLU has made a great job making this phone as lightweight as 6.1 ounces. BLU offers this cellphone in a variety of color options like black, blue, gold and silver. The BLU Vivo One Plus is extremely thin and stilized, with a thickness of just 0.34 inches. While this phone just has 6.49 inches long and 3.02 inches wide, it's still able to fit a a 6" display.
The BLU Vivo One Plus has two cameras, a 13 MP back side camera and a 13 MP front facing camera. It also films videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
This phone includes a good level 6" display with a 720 x 1440 resolution, providing this phone with a very good image quality.
This cellphone offers WiFi connectivity (which it can share with other devices acting as a wireless router), LTE 4G fast internet connection and the fastest 3G internet connection, using HSPA and HSUPA technologies. This phone doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM connections.
The BLU Vivo One Plus also comes with lots of useful features such as Fingerprint Sensor, Bluetooth (Yes ), GPS Localization and Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone features a 4000 mAh high capacity Li - Polymer non-replaceable battery, enough to provide this cellphone with an extremely long battery life. An issue to consider is that this cellphone's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to get older, while with such a big battery you will probably discard this device before that happens.
This cellphone is probably the right one for you no matter whether you will use it as a gamer phone or want a cellphone to mainly use social networks and internet browsing.
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
BLU G50 Plus G0350WW 32GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Green
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 7.1 Nougat |
| Dimensions: | 6.49 x 3.02 x 0.34 inchesMetric16.48 x 7.67 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 6.10 ouncesMetric172.93 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gold and Silver |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 268 pixels per inchMetric105.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6739 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8100 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 13 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 7(2600), 12(700 a), 17(700 b), 28(700 APT) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.