BLU Vivo One Plus 2019 is a solid Android device, counting with a large 6.2-inches screen, an exceptional Quad-Core CPU ticking at 1500 megahertz, and 2 cameras, a 13 MP back side camera and an 8 megapixels front camera. Great! That's it? Not at all, it's just the beginning.
BLU decided to build the BLU Vivo One Plus 2019 using a high performance 1500 MHz Quad-Core processing unit, bundled in the MediaTek MT6739 chip with a great 2 GB of RAM. This device comes with a 16 GB quite big internal storage memory and an external SD slot, which allows you to store hundreds of apps and games without worrying about space.
About its materials, this phone is built with Aluminum . The BLU Vivo One Plus 2019 is much lighter than what one would expect from a phone like this. The BLU Vivo One Plus 2019 is available only in color 16 777 216. Though this cellphone is just 6.17" long, it's still able to fit a a 6.2" screen. This phone is incredibly slim, with a thickness of just 0.33 inches.
BLU equipped this phone with a nice 6.2" screen, and a 720 x 1520 resolution, which makes everything look very good.
This device is equipped with two cameras, a 13 megapixels back facing camera and an 8 megapixels front facing camera. Even though it's 13 mega-pixels may seem amazing the back facing camera sensor size is quite small it takes less detailed photographs than you would expect. It is also able to shoot videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
This cellphone features WiFi capability (which it can share with other devices acting as a mobile hotspot), 4G LTE high speed connection and also HSPA+ data connection, a lower speed 4G technology and fast 3G connection type, supported by HSDPA technologies. This phone doesn't have a sim card, because it's not a GSM cellphone.
The BLU Vivo One Plus 2019 also comes with many interesting features like Biometric fingerprint, Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The BLU Vivo One Plus 2019 counts with a 3000 mAh big non-replaceable battery, enough to provide this cellphone with an amazing battery life. An issue to consider is that this cellphone's battery is non-replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to have trouble holding its charge, although with so much capacity you will probably buy a new phone before it happens.
No matter if you are looking for a phone to majorly use social networks and internet browsing or are looking for a phone for gaming, you will definitely be very satisfied with it.
BLU G50 Plus G0350WW 32GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Green
Shop now
BLU Vivo XL4 6.2" HD Display Smartphone 32Gb+3Gb RAM, Black
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 6.17 x 2.96 x 0.33 inchesMetric15.67 x 7.52 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 6.28 ouncesMetric178.04 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.2 inchesMetric15.7 cmImperial |
| Resolution: | 1520 x 720 pixels |
| Pixel density: | 271 pixels per inchMetric106.69 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 450 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6739 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8100 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Sensor size: | 0.25 inches (1/4") |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 12(700 a), 17(700 b), 28(700 APT) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 4(1700/2100), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.