Celkon C7040 is a not very powerful cellphone, featuring a 1.3 mega-pixels back-facing camera and a 3.5-inches screen.
The Celkon C7040 is only available in black color. Whereas this cellphone is only 0 inches long and 0 inches wide, it's able to fit a a 3.5 inches display.
The Celkon C7040 is equipped with only a 1.3 megapixels back facing camera.
This cellphone is equipped with a nice 3.5-inches screen with a 480 x 320 resolution, making everything look quite colorful and brightful. Its screen uses TFT yes technology, but it can't detect multi touch gestures.
The Celkon C7040 has 2 SIM cards so it is able to work with 2 different phone numbers and even different carriers.
This cellphone comes with a mediocre 1200 mAh Li-Ion battery that provides this phone a poor battery lifecompared to other devices.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.